Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą – pigesnis ir ekologiškesnis pasirinkimas

Betonas yra viena energijai imliausių statybų sektoriuje naudojamų medžiagų. Taupant lėšas, laiką ir ieškant gamtai draugiškų sprendimų, betono darbams vis dažniau naudojama ne metalinė armatūra, o polipropileno fibros. Viso gyvavimo ciklo metu šis pasirinkimas į aplinką išmetamo anglies dvideginio kiekį gali sumažinti iki 90 proc.

Ekologijos kontekste statinių tvarumas tampa ne mažiau svarbus nei energinis naudingumas. Statybų profesionalai įsitikinę – tik laiko klausimas, kada pastato „žalumą“ įrodantis sertifikatas bus privalomas. Tad statytojai vis labiau vertina tvarius sprendimus ir aplinkai draugiškas medžiagas. Inovatyvūs betono armavimo sprendimai leidžia sunaudoti gerokai mažiau medžiagų ir ženkliai sumažinti taršą.

Iki 90 proc. mažesnė CO2 tarša

Kaip sako Andrius Karpauskas, kurio vadovaujama bendrovė  „PP Baltic“ yra oficiali Belgijos polipropileno fibros ir plaušo gamintojos „Adfil“ atstovė Baltijos šalių rinkoms, 1000 kub. m (apie 5000 kv. m) betono projektui prireiktų pilno sunkvežimio – apie 25 t – plieninės armatūros. Tam pačiam tūriui armuoti pakanka vos 3 t polipropileno fibrų „DURUS® EasyFinish“.  Taigi, žala aplinkai mažinama visuose produkto gyvavimo ciklo etapuose – žaliavos gamybai paruošimo, gamybos, transportavimo, armavimo ir utilizavimo.

Polipropilenas, iš kurio gaminamos armavimo fibros, yra visiškai perdirbamas. Danijos inžinerijos kompanijų „Cowi“ ir „Ramboll“ skaičiavimai su betono armavimui naudojama polipropileno fibra „DURUS® EasyFinish“ rodo: į aplinką išmetama 60–90 proc. mažiau CO2 nei renkantis plieninę armatūrą ar plienines fibras. Produkto poveikio aplinkai deklaracija (Environmental product declaration) parengta įvertinus visą gyvavimo ciklą. „Šis dokumentas individualiai įvertina kiekvieną projektą. Žinodami, kiek buvo numatyta naudoti armatūros tinklų, ir kiek buvo panaudota polipropileno fibrų vietoj jų, galime tiksliai suskaičiuoti, kiek sutaupoma kiekvienu atveju“, – sako A. Karpauskas.

Užtikrintas ilgaamžiškumas

Bene didžiausias polipropileno fibrų privalumas – geras atsparumas aplinkos (druskų, šarmų, rūgščių, drėgmės) poveikiui. Tradicinės betono armavimo medžiagos yra linkusios koroduoti. Neretai lauke laikomi armatūros tinklai rūdyti pradeda dar net nepanaudoti. Nevalomos rūdys ir progresuojanti korozija vėliau ima plėšyti betoną iš vidaus. Polipropileno fibros yra gerokai ilgaamžiškesnės.

Betono armavimas naudojant polipropileno fibrą„Armuojant polipropileno fibra, korozijos rizikos visiškai išvengiama. Šis sprendinys greitina statybą ir apie 30 proc. ją atpigina“, – akcentuoja A. Karpauskas. Susidomėjimas gamtai draugiška armavimo medžiaga kasmet auga. Lietuvoje produktai dažniausiai naudojami betonuojant lauko aikšteles, parkavimo plotus, požemines teritorijas – vietas, kur itin svarbus atsparumas aplinkos poveikiui. Skandinavų pavyzdys rodo, kad šis armavimo būdas puikiai tinka net pamatus iš dalies armuoti, bet, pasak A. Karpausko, mūsų šalyje ši sritis dar nėra tinkamai išnaudojama.

Skaičiavimas online

Penkerius metus Baltijos šalių rinkoje veikianti bendrovė „PP Baltic“ siūlo ne tik kokybiškus produktus – polipropileno fibrą betonui armuoti, „DURUS® EasyFinish“ ir polipropileno plaušą prevencijai nuo mikroįtrūkimų pirminėje betono stingimo stadijoje, „Crackstop®“, – bet ir tvarius betonavimo sprendimus, kurie taupo laiką, lėšas, ženkliai mažina atmosferos poveikį ir žalą aplinkai. Produkto poveikio aplinkai deklaracija ir oficialūs skaičiavimai, kiek sumažinama CO2 emisija, gali gerokai priartinti visą projektą prie tvarumą patvirtinančio sertifikato.

„Armuojant polipropileno fibra, korozijos rizikos visiškai išvengiama. Šis sprendinys greitina statybą ir  apie 30 proc. ją atpigina“,–  akcentuoja A. Karpauskas.

Bendrovė visą dėmesį skiria polipropileno fibromis armuoto betono sprendiniams. Projektams pateikiami visi būtini skaičiavimai. Kartu su Danijoje įsikūrusia inžinerijos kompanija klientams siūlo ir naujovę – online skaičiavimų sistemą, greitai atliekančią pirminius skaičiavimus ir įvertinančią, ar sprendinys įmanomas.